Kemija v življenju

KLJUČNI POJMI: praktično delo, barvila, eterična olja, dišave

Komu je namenjen izbirni predmet?
Izbirni predmet KEMIJA V ŽIVLJENJU je namenjen učenkam in učencem 9. razreda.

Časovna izvedba:
Predstavlja zaključeno celoto v obsegu 32 ur v devetem razredu (ena ura tedensko).

Pripomočki:
Učenci bodo potrebovali priročno zaščitno haljo (stara očetova srajca), zvezek ali mapo, pisalo. V šolskem učbeniškem skladu pa je tudi priročnik za učence.

Vsebine in cilji predmeta:
Učenci utrdijo in poglobijo znanje, razumevanje in uporabo kemijskih vsebin s pomočjo samostojnega eksperimentalnega dela. Teme se dopolnjujejo z vsebinam kemije v devetem razredu. Spoznajo in pripravijo nekaj uporabnih snovi, kot so: barvila za tkanine ali barvanje na druge podlage, eterična olja za odišavljenje prostorov, telesa, aromaterapijo in pripravijo preprosto milo in negovalno kremo. Usvojijo postopke eksperimentalno-raziskovalnega dela od načrtovanja raziskave do oblikovanja zaključkov ter njihovo povezovanje s teorijo in življenjskim okoljem.

Ocenjevanje:
Ocenjevanje je številčno. Ocenjuje se ustno znanje, pisni izdelki (poročila, plakati) in prizadevnost pri delu.

Posebnosti:
Izbirni predmet Kemija v življenju  je namenjen praktičnemu, eksperimentalnemu, laboratorijskemu, terenskemu delu učencev.
V okviru predmeta izvedemo dve ekskurziji v podjetja kemijske ali farmacevtske industrije ter na Noč raziskovalcev v Ljubljani. Zato je predviden minimalni prispevek staršev.
Za zagotovitev varnosti je pri nekaterih vajah predvidena prisotnost laboranta. Vedno pa bodo morali učenci upoštevati dokaj stroga varnostna navodila.

Stroški: Predvidevamo obiske Noči raziskovalcev, Srednje gostinske in turistične šole Radovljica in razstave Minfos. Za te dejavnosti predvidevamo, da bodo starši plačali do 25€.