NIP – šport

NEOBVEZNI IZBIRNI PREDMET – ŠPORT

»Šport je gibalna dejavnost, katere temeljni namen je povečanje ali ohranjanje človekove telesne zmogljivosti in hkrati ohranjanje njegovega biopsihosocialnega ravnovesja.«

Zgornja definicija je tista, ki nam predstavlja glavno vodilo, zakaj ponuditi neobvezni izbirni predmet šport. Predmet bo vključeval tiste vsebine, ki v posameznem starostnem obdobju učinkovito vplivajo na gibalni in telesni razvoj učencev, spodbujajo njihovo ustvarjalnost, hkrati pa bo z vidika športno-rekreativnih učinkov pomemben za kakovostno preživljanje prostega časa v vseh življenjskih obdobjih.

Z vsebinami, ki jih bomo ponudili in izpeljali, želimo doseči, da bodo učenci šport čimbolj vzljubili in se zavedali njegovega razvedrilnega in sprostilnega značaja.

Neobvezni izbirni predmet šport je namenjen učencem 4., 5. in 6. razreda. Predmet bo obsegal eno uro tedensko, kar pomeni 35 ur letno. Vključeval bo nove vsebine in tiste, ki predstvaljajo nadgradnjo in dopolnitev rednega programa:

štafetne igre
      elementarne igre
      žogarije
      igre z loparji
      ravnotežne spretnosti
      hokejske igre      skoki      meti      plezanja      akrobatika      rolanje      dejavnosti na snegu

Ob tem naj še omenimo, da s primerno športno vadbo vplivamo na:

• PRAVILNO TELESNO DRŽO;
  • razvijamo KOORDINACIJO GIBANJA, VZDRŽLJIVOST, MOČ, HITROST in GIBLJIVOST;
  • učinkovito uravnavamo TELESNO TEŽO in KOLIČINO PODKOŽNEGA MAŠČEVJA;
  • pripomoremo h GRADNJI KOSTNE MASE in pozitivno vplivamo na številna druga področja učenčevega razvoja.

Izvajanje raznolikih športnih dejavnosti omogoča pridobivanje gibalnih kompetenc, kar predstavlja eno od najpomembnejših razvojnih nalog v otroštvu in mladostništvu.

Predmet se bo večinoma izvajal v šolski telovadnici ali na zunanjih površinah v okolišu šole. Neobvezni izbirni predmet šport bodo poučevali učitelji športa.