Obdelava gradiv – les

Izbirni predmeti Obdelava gradiv omogočajo učencem poglobitev in sintezo nekaterih temeljnih znanj s področja tehnike in tehnologije, naravoslovja, okoljske vzgoje in drugih. Ponuja jim nova spoznanja o tehnoloških in drugih lastnostih posameznih gradiv in praktična znanja pri uporabi orodij za njihovo obdelavo.

Obdelava gradiv – les je enoletni izbirni predmet, ki je namenjen učenkam in učencem 8. razreda.

Število ur/leto: 35
Število ur/teden: 1

Učenci najprej spoznajo les, kot gradivo za izdelke, kasneje izdelujejo svoje izdelke. Osnovno gradivo za izdelavo predmetov je les, ki ga kombiniramo z drugimi: papirna gradiva, umetne mase, kovine ipd..
Orodje in obdelovalni postopki so praviloma ročni, od strojev se uporablja le vibracijska žaga, električni vrtalni stroj in tračni ali kolutni brusilnik.

Cilji:
• Učenci načrtujejo predmete iz lesnih in drugih gradiv

• Pri izdelavi načrtovanega predmeta uporabijo obdelovalne postopke
  • Ugotavljajo lastnosti gradiv in jih primerjajo
  • Merijo z ustreznimi merilnimi pripomočki
  • Spoznavajo sestavo in delovanje orodij in strojev za obdelavo lesa
  • Izvajajo osnovne delovne operacije z ročnimi orodji in stroji ter spoznajo organizacijo

delovnega mesta

• Se navajajo na smotrno organizacijo in planiranje proizvodnje
  • Spoznavajo nevarnosti pri delu, izbirajo varnostna sredstva in upoštevajo ukrepe za varno

delo

• Odkrivajo in razvijajo svoje sposobnosti, se navajajo na delo v skupini in vrednotijo svoje

delo in predmete dela

• Spoznajo poklice v industriji in obrti
  • Spoznavajo problematiko vpliva tehnike na okolje ter njegovega varovanja

Ocenjevanje:
Učitelj ocenjuje uspešnost obvladovanja postopkov, funkcionalnost in kakovosti izdelka ter preverja doseganje standardov znanja. Učenci pridobijo tri ocene v šolskem letu (poznavanje lesa in dva izdelka). Primeri izdelkov, ki jih izdelamo pri tem predmetu so: igrače, škatle, dekoracije in izdelki po izbiri učencev.

Stroški:

Material za izdelke nabavi šola v sodelovanju z učiteljem. Stroški znašajo približno 6 evrov na učenca. Dobrodošel je tudi kakšen material, ki ga imajo učenci doma viška.