Obdelava gradiv – umetne snovi

Izbirni predmeti Obdelava gradiv omogočajo učencem poglobitev in sintezo nekaterih temeljnih znanj s področja tehnike in tehnologije, naravoslovja, okoljske vzgoje in drugih. Ponuja jim nova spoznanja o tehnoloških in drugih lastnostih posameznih gradiv in praktična znanja pri uporabi orodij za njihovo obdelavo.

Obdelava gradiv – umetne snovi je enoletni izbirni predmet, ki je namenjen učenkam in učencem 8. razreda.

Število ur/leto: 35
Število ur/teden: 1

Učenci najprej spoznajo umetne snovi, kot gradivo za izdelke, kasneje izdelujejo svoje izdelke. Osnovno gradivo za izdelavo predmetov so različne vrste umetnih snovi, ki jih kombiniramo z drugimi: usnje, tekstil, slama, papirna in lesna gradiva, lahko pa tudi mehkejša kovinska gradiva v obliki pločevine in žice ipd.. Orodje in obdelovalni postopki so praviloma ročni, od strojev in naprav se uporablja vibracijska žaga, električni vrtalni stroj in tračni ali kolutni brusilnik, električni spajkalnik in grelnik z vročim zrakom.

Cilji:
· poglobijo znanje o umetnih gradivih,

• načrtujejo predmete iz umetnih in drugih gradiv,
  • preizkušajo lastnosti in uporabnost različnih vrst umetnih mas,
  • izdelajo od tri do pet izdelkov, ki jih odnesejo domov,
  • spoznavajo osnovna orodja in stroje za obdelavo umetnih mas ter njihovo varno uporabo,
  • spoznajo in uporabijo različne postopke spajanja in površinske obdelave umetnih mas,
  • naučijo se ovrednotiti izdelek in poiskati izboljšave.

Ocenjevanje:
Učitelj ocenjuje uspešnost obvladovanja postopkov, funkcionalnost in kakovost izdelave izdelka ter preverja doseganje standardov znanja. Učenci pridobijo vsaj tri ocene v šolskem letu (poznavanje kovin in vsaj dva izdelka). Pri tem predmetu lahko izdelujemo naslednje izdelke: ladjico iz stiropora, tovornjak (igračo) iz akrilnega stekla, merilec hitrosti vetra (anemometer), stojalo za pisala, izdelek iz odpadne embalaže po lastni zamisli in izdelke po izbiri učencev.

Stroški:

Material za izdelke nabavi šola v sodelovanju z učiteljem. Stroški znašajo približno 6 evrov na učenca. Dobrodošel je tudi kakšen material, ki ga imajo učenci doma viška.